1677
530566

BORDSPENDYL. Frankrike, 1800-talets början. Empire.

Utropspris
8 000 - 10 000 SEK
759 - 949 EUR
869 - 1 090 USD
Klubbat pris
7 500 SEK
Björn Extergren
Björn Extergren
+46 (0)706 40 28 61

Förgylld brons. Silenus hållande Dionysosbarnet. Delvis försilvrad urtavla. Längd 28,5, höjd 47 cm.

Pendel och nyckel saknas.

Motivet fritt hämtat från en romersk antik kopia efter ett grekiskt original av Lysippos ca 300 f. Kr.