1680
502129

BORDSUR MED SPELVERK. Mellaneuropa, 1800-talets andra hälft.

Utropspris
60 000 - 80 000 SEK
5 280 - 7 040 EUR
5 580 - 7 440 USD
Klubbat pris
40 000 SEK

Förgylld metall, samt svärtade partier. Vitemaljerad urtavla. Orientaliserande palatsbyggnad. Vattenstråle av vridet glas. På svärtad träsockel med spelverk. Längd 64, bredd 38, höjd 95 cm. Nycklar medföljer.

Glashuv saknas.