1698
485697

KUNG GUSTAF III (1746-1792), Encyclopedie ou dictionnaire universel...connoissances humaines. Planches, M. de Felice.

Utropspris
40 000 - 50 000 SEK
3 520 - 4 390 EUR
3 730 - 4 660 USD
Klubbat pris
70 000 SEK

Encyclopedie ou dictionnaire universel raisonné des connoissances humaines. Planches, M. de Felice. Yverdon 1775-1780. (10)
Kungliga helband av skinn med upphöjda ryggbind och titelfält i grönt och rött samt präglad och förgylld dekor. Gustaf III:s krönta pärmexlibris i form av Sveriges lilla riksvapen på främre pärm, bakre pärm märkt Haga, båda förgyllda.
Hela verket omfattar 58 volymer varav 42 med text och 6 med supplement. Auktionens exemplar är de 10 illustrerade volymerna.

Slitage, några bokband med smärre skador.

Proveniens

Konung Gustaf III av Sverige, biblioteket i Konungens paviljong på Haga.