1708
504285

GALJONSFIGUR, 1800-tal. Tidigare på briggen Berna från Gävle.

Utropspris
30 000 - 40 000 SEK
2 630 - 3 500 EUR
2 770 - 3 690 USD
Klubbat pris
60 000 SEK
Björn Extergren
Björn Extergren
+46 (0)706 40 28 61

Bemålad träskuren kvinnogestalt. Höjd 165 cm.

Sprickor, maskstungen samt rötskada, senare bemålning, färgbortfall, attribut saknas.

Proveniens

Briggen Berna från Gävle, byggd på Bomhusvarvet. Enligt uppgift skall qvartersmannen J.O Westerberg från Bomhusvarvet efter förlisningen kommit över fartygets galjonsfigur som han sedan medförde till gamla Sjömanshemmet i Gävle. Där ställdes figuren först upp i parken men togs senare in och renoverades för att pryda hemmets samlingssal.