1711
535441

DÉCOUPURER, 2 st. Sannolikt Sverige, 1700-tal. 20 x 12,5 cm vardera, med samtida ram 24 x 16,5 cm vardera.

Utropspris
4 000 - 5 000 SEK
349 - 436 EUR
365 - 456 USD
Klubbat pris
3 000 SEK

Polykroma applikationer och måleri. En med exteriör med kvinna i folklig dräkt, en med Martin Luther i elegant interiör med gulddetaljer.

Smärre fläckar. Ramarna med obetydliga skador.

Proveniens

Herrborum säteri, Östergötland.
Via Eva Sofia Mörner (1889-1981) i arv
till nuvarande ägare.