1716
533425

ÅKDYNA (agedyna). "Bäckahästen". Rölakan. 48 x 99 cm. Skåne omkring 1800.

Utropspris
8 000 - 9 000 SEK
706 - 794 EUR
737 - 829 USD
Klubbat pris
8 000 SEK

Tre polykroma oktagoner med bäckahästen och stiliserade blommor. Mittoktogonen signerad BbD. Viggmönstrad bård.

Något slitage, smutsig, smärre fläckar, skador, lagningar. Skadade sidor.