1731
485270

MATTA, semiantik Birjand, ca 342,5 x 263,5 cm.

Utropspris
15 000 - 18 000 SEK
1 310 - 1 570 EUR
1 370 - 1 640 USD
Klubbat pris

Vinröd botten med polykrom medaljong, amplar, hörnornament, blom- och palmettslingor. Mörkblå huvudbård med palmett- och bladranka. Breda benvita sekundärbårder med palmettranka. Huvudbården med signatur i kartusch: Sherkate Makankan Birjand (Tillverkad av Mekankan firman i Birjand).

Ställvis slitage, något smutsig, smärre fläckar, obetydliga malskador. Kortsidorna med trampveck.