Madeleine Pyk – en samling F769
1756
535793

ANTIK KIRMAN LAVER FIGURAL. 224 x 142 cm.

Utropspris
12 000 - 15 000 SEK
1 140 - 1 430 EUR
1 310 - 1 640 USD
Klubbat pris
24 000 SEK

Benvit botten med polykroma blomslingor, mytologiska figurer, fåglar, hörnornament samt stor medaljong med träd, fåglar och sittande dervisch vid vattendrag med fiskar. Benvit huvudbård med fåglar och blommor.

Ställvis slitage, något smutsig, fläckar. Sidorna med trampveck och skador.