178
526968

TALLRIKAR, tre stycken, porslin. Ming dynasty, Tianqi/Chongzhen, 1600-tal.

Utropspris
10 000 - 15 000 SEK
872 - 1 310 EUR
912 - 1 370 USD
Klubbat pris
28 000 SEK
Björn Extergren
Björn Extergren
+46 (0)706 40 28 61

Dekor i underglasyrblått med pojke och fyra vattenbufflar. Diameter 21 cm.

Glasyrnagg.

Compare similar sold at Christies, London, The Peony Pavillion Collection, lot no 240. June 12th 1989.