1783
515794

FIGURIN, porslin. Meissen, 1800-talets slut.

Utropspris
6 000 - 7 000 SEK
523 - 610 EUR
547 - 639 USD
Klubbat pris
10 000 SEK

Figuringrupp i form av Bacchus sittande på tunna klädd i lejonhud och krans kring huvudet som höjer en bägare, omgiven av ett följe. Märkt med korslagda svärd, inristat nr 2202, stansat nr 143. Höjd 27,3 cm.

Smärre nagg, lagningar.