1796
531472

SERVIS, 24 delar, porslin. "Flora Danica", Kunglig Dansk, 1894-1900, 1898 - 1920 och 1923.

Utropspris
30 000 - 40 000 SEK
2 620 - 3 490 EUR
2 740 - 3 650 USD
Klubbat pris
30 000 SEK

Målad polykrom och förgylld dekor efter planchverk över danska floran. Bestående av sex tallrikar, modell 3549, diameter 25,5 cm, sex assietter, modell, 3550, diameter 22,5 cm, sex koppar med fat, modell 3513 diameter 14,2 cm resp 3513, höjd 6,6 cm, stort, ovalt serveringsfat, längd 46,7 cm, skålfat modell 3503, diameter 20,4 cm, mindre serveringsfat med hänkel, modell 3540, längd 22,2 cm, ett geléfat modell 3544, längd 21,9 cm, äggkopp, modell 3530, höjd 5,5 cm samt askfat, modell 3501, diameter 7,8 cm.

Stort serveringsfat med lagning. Nagg.