194
514676

SPÄNNE, nefrit och försilvrad metall, sen Qing dysnasti (1664-1912).

Utropspris
4 000 - 6 000 SEK
349 - 523 EUR
365 - 547 USD
Klubbat pris
28 000 SEK

Ruyifromad. Spänne med montering med driven blomsterdekor samt pålagd dekor av bl.a. fladdermöss. Nefriten med skuren dekor av skrift samt prunuskvist med fågel. I metallen fem stycken öglor. 10,2 x 8 cm.

Slitage.

Proveniens

The Nils Nessim Collection (1916-1974), thence by descent.