216
503323

AMITAYUS, förgylld brons. Qing dynastin, 1700-tal.

Utropspris
30 000 - 40 000 SEK
2 650 - 3 530 EUR
2 760 - 3 680 USD
Klubbat pris
100 000 SEK

Sittande i meditativ ställning på dubbel lotustron. Steninläggningar. Höjd 16,4 cm.

Bottenplatta saknas. Steninläggningar senare, förgyllning med slitage.