218
514673

LOHAN, delvis förgylld brons. Troligen föreställande Kalika, Sinotibetansk, 1700-tal.

Utropspris
40 000 - 45 000 SEK
3 530 - 3 970 EUR
3 680 - 4 140 USD
Klubbat pris
65 000 SEK

Sittande på tron. Höjd 15 cm.

Ett örhänge saknas. Ett finger saknas. Slitage. Bottenplattan skadad.

Proveniens

The Nils Nessim Collection (1916-1974), thence by descent. No 01891-40 (?).

Kalika (Tibet. Dus Idan, meaning 'with-time') is usually portrayed wearing golden earrings in his hands.