231A
525513

SKULPTUR, brons, Thailand 1700-tal.

Utropspris
20 000 - 25 000 SEK
1 770 - 2 210 EUR
1 840 - 2 300 USD
Klubbat pris

Stående på träsockel. Spår av förgyllning i håret, ögon med inläggningar av pärlemor. Höjd 108 cm, total höjd 120,5 cm.

Lös, senare topp. Lagning på fot. Pärlemor i ena ögat saknas. Ställvis anlupen.