254
507613

SKÅL med STÄLL, keramik. Song dynastin (960-1279).

Utropspris
4 000 - 6 000 SEK
353 - 530 EUR
368 - 552 USD
Klubbat pris
9 000 SEK

Kopp med rundade sidor på indragen fot, ställ med rundade sidor och ihålig fot. Rödbrun glasyr. Diameter ca 8,7 cm, total höjd 6,8 cm.

Slitage.

Proveniens

The Gunnar Silverberg collection.
The Richard F. Flint, New Heaven Collection. Lot no 254.