256
511929

URNA med LOCK, keramik, Cizhou, sannolikt Yuan dynastin (1260-1370).

Utropspris
6 000 - 8 000 SEK
530 - 706 EUR
552 - 737 USD
Klubbat pris

Beige glasyr med dekor av bladverk i brunt. Höjd 15 cm.

Glasyrslitage. Nagg. Lagningar.

Proveniens

The Collection of Bertil Wennergren, Linköping.