311
507895

PLAKETTER, fyra stycken, porslin. Kina, troligen republik (1912-1949).

Utropspris
50 000 - 60 000 SEK
4 360 - 5 230 EUR
4 560 - 5 470 USD
Klubbat pris
40 000 SEK

Föreställande de fyra årstiderna, dekor i famille rosefärger i form av pion med tranor, krysantemum med koltrast, körsbärsblom med paradisflugsnappare samt lotusblom med tranor, med poem. Längd 80,6 - 81,4 cm. Bredd 21,3 cm.

Lagning. Större nagg.