316
535743

RULLMÅLNING med KALLIGRAFI, i Lin Chuns art (aktiv ca 1174-1189), Qing dynastin, 1700-tal.

Utropspris
30 000 - 40 000 SEK
2 620 - 3 490 EUR
2 740 - 3 650 USD
Klubbat pris
70 000 SEK

Motiv med skator blad trädgrenar. Tusch på siden. 18 sigill. 32,2 x 215 cm.

Proveniens

Acquired from Estrid Ericson (1894-1981), founder of "Svenskt Tenn", Stockholm.