318
534536

MÅLNING, landskap med fåglar ("Golden Pheasant, Peonies and Bamboos)", Qing dynastin, troligen 1700-tal.

Utropspris
10 000 - 15 000 SEK
872 - 1 310 EUR
912 - 1 370 USD
Klubbat pris
95 000 SEK

Tusch och färg på siden. Två röda sigill. 159,5 x 51 cm.

Slitage och skador.

Proveniens

Björcks Konsthandel, Stockholm, Lot 151, 27 April, 1926.

The Collection of Klas Fåhraeus, Stockholm.
The Collection of E. A. Strehlneek, Shanghai.

E. A. Strehlneek, Cinese Pictorial Art. Collection E. A. Strehlneek, Shanghai 1914, p. 206 (illustrated).