330
535792

KEJSERLIGT EDIKT, Tongzhi (1862-1874), daterat 1862 och från tiden.

Utropspris
20 000 - 25 000 SEK
1 750 - 2 190 EUR
1 820 - 2 280 USD
Klubbat pris
75 000 SEK

Skrivet på silkesbrokad, monterat som handscroll, text på kinesiska och manchuriska, texten inleds med titeln Fengtian gaomin (På befallning av himlen), daterad Tongzhi yuan nian (1862). 31,8 x 480 cm.

Slitage, defekter.