348
520164

RANGMÄRKE, siden, s.k. Buzi. 28 x 29,5 cm. Qing dynastin. Kina 1800-tal.

Utropspris
4 000 - 5 000 SEK
349 - 436 EUR
365 - 456 USD
Klubbat pris
2 000 SEK

Koussivävd (kesi) med silke, måleri och guldtråd. Dekor av Fenix-liknande fågel bland moln, meanderbård. Senare inramad.

Obetydligt slitage, obetydliga skador och fläckar.