397
497934

DOSA med LOCK, kompaniporslin och förgyllt silver. Qing dynastin, Qianlong (1736-95).

Utropspris
10 000 - 15 000 SEK
872 - 1 310 EUR
912 - 1 370 USD
Klubbat pris
19 000 SEK

Rund, bukig form med lock med monteringar av förgyllt silver. Målad landskapsdekor med figurer i järnoxid, guld och emaljfärger. Invändigt förgylld och med landskapsmotiv på lockets insida. Diameter 7,1 cm, höjd 3,9 cm.

Sprickor, förgyllningen med slitage.

After a model by Meissen.