407
472547

SERVIS, 79 delar, kompaniporslin. Qing dynastin, Jiaqing (1796-1820).

Utropspris
40 000 - 50 000 SEK
3 800 - 4 740 EUR
4 340 - 5 430 USD
Klubbat pris
32 000 SEK

Dekor i emaljfärgen blått, guld och brunt, centralt med medaljong med slott. Bestående av 17 mattallrikar, 17 sopptallrikar, 16 assietter, 12 mindre djupa fat, två karotter med lock, 14 stekfat, silfat.

Skador, lagningar.