Selected Modern Silver F764
Selected Fashion – A Private Collection F771
Arts of Asia – In the year of the Fire Horse F707
Selected Jewellery – Valentine’s F766
Kitchen Stories E1284
Modern Design, Timeless Weave E1292
A Token of Love E1285
Blomstrande Allmoge  E1281
410
533896

TESERVIS, sju delar, kompaniporslin. Qing dynastin, Jiaqing (1796-1820).

Utropspris
12 000 - 15 000 SEK
1 160 - 1 450 EUR
1 330 - 1 660 USD
Klubbat pris
16 000 SEK
Björn Extergren
Björn Extergren
+46 (0)706 40 28 61

Dekor i emaljfärger och guld av ostindiefarare med Amerikansk flagg. Bestående av tekanna samt sex fat med koppar. Diameter ca 8,8 cm, fatets diameter 14,1 cm. Kannans höjd 14 cm.

Nagg, sprickor, lagning.

För den amerikanska marknaden.