422
533052

ANTIK SILKE KINESISK MATTA. 236 x 158 cm.

Utropspris
10 000 - 12 000 SEK
872 - 1 050 EUR
912 - 1 100 USD
Klubbat pris
50 000 SEK

Gul botten med blommande polykroma grenar samt medaljong och hörnornament med femkloiga drakar. Bred gul huvudbård med pioner och buddhistiska symboler. En kortsida med inskription: Taihedian beiyong (=Att användas i Taihe-palatset). Lugg av silke.

Något ställvis hårt slitage, något smutsig, fläckar, trampveck. En lång- och en kortsida med smärre skador.

Proveniens

Chemical engineer Nils Johan and Marianne Sundstedt who lived in Manchoukuo Mukden, (Manchuria), China, in 1939-1941, where Nils Johan Sundstedt founded a paper factory facility.