424
502682

KJOL, siden. Sen Qing dynasti (1644-1912). Höjd 76 cm.

Utropspris
4 000 - 5 000 SEK
349 - 436 EUR
365 - 456 USD
Klubbat pris
4 500 SEK

Mörkblått siden med polykroma broderier och guldtråd av femkloiga drakar jagande den brinnande pärlan bland moln samt det heliga berget och vågor. Foder av mönstervävt ljusblått siden med blommor och fjärilar.

Obetydligt slitage och fläckar, smärre skador.