Arne Jones E1299
437
533318

FIGURINER, två stycken, brons. Troligen Skytiska, ca 700 f.Kr -200 e.Kr.

Utropspris
6 000 - 8 000 SEK
569 - 759 EUR
651 - 869 USD
Klubbat pris
5 000 SEK

I form av hjort samt tjur. Längd 5,7 cm och 6 cm.

Slitage. Anlöpningar. Hjorten med spricka i ett av hornen. Tjuren saknar möjligen svans.

Proveniens

The Nils Nessim Collection (1916-1974), thence by descent.