Selected Modern Silver F764
Selected Fashion – A Private Collection F771
Arts of Asia – In the year of the Fire Horse F707
Selected Jewellery – Valentine’s F766
Kitchen Stories E1284
Modern Design, Timeless Weave E1292
A Token of Love E1285
Blomstrande Allmoge  E1281
541
514992

Axel Lindman

(Sverige, 1848-1930)
Utropspris
20 000 - 25 000 SEK
1 940 - 2 420 EUR
2 220 - 2 770 USD
Klubbat pris
20 000 SEK
Axel Lindman
(Sverige, 1848-1930)

Kustmotiv från Villerville

Signerad A. Lindman och daterad 1882. Pannå 17,5 x 27 cm.

Formgivare

Axel Lindman var en svensk bildkonstnär född i Gävle. Han studerade vid Konstakademien samt i Frankrike och Italien. Hans verk präglades av inflytandet från det franska friluftsmåleriet med motiv från landsbygden och framför allt från kusterna. Återkommen till Sverige utförde han en rad stockholmskildringar och gotländska landskap, men återvände gärna till länderna vid Medelhavet, särskilt Venedig. Han förblir trogen ungdomstidens franska ideal. Lindman deltog i Opponenternas och Konstnärsförbundets utställningar och blev 1897 ledamot av Konstakademien. Lindman målade främst landskap, både i vinter- och sommarskrud. Motiven hämtades från den franska landsbygden, Italien, Stockholm och Gotland.
Representerad på Nationalmuseum och Konstakademin i Stockholm samt på andra svenska museer.