547
519422

Carl Wilhelmson

(Sverige, 1866-1928)
Utropspris
20 000 - 30 000 SEK
1 780 - 2 660 EUR
1 870 - 2 810 USD
Klubbat pris
60 000 SEK
Carl Wilhelmson
(Sverige, 1866-1928)

"Ullsholmen"

Signerad C. Wilhelmson och daterad 1921. Pannå 24 x 35 cm.

Proveniens

Professor och fru Nils Holmgren.
Privatsamling.

Liljevalchs Konsthall, Stockholm, "Christian Eriksson/Carl Wilhelmson", 15 jan - 15 feb 1955, kat nr 318.

Nr 556 i konstnärens egenhändiga förteckning.

Formgivare