Selected Modern Silver F764
Selected Fashion – A Private Collection F771
Arts of Asia – In the year of the Fire Horse F707
Selected Jewellery – Valentine’s F766
Kitchen Stories E1284
Modern Design, Timeless Weave E1292
A Token of Love E1285
Blomstrande Allmoge  E1281
557
531716

Nils Kreuger

(Sverige, 1858-1930)
Utropspris
125 000 - 150 000 SEK
12 100 - 14 500 EUR
13 900 - 16 600 USD
Klubbat pris
100 000 SEK
Nils Kreuger
(Sverige, 1858-1930)

"En liten grålle"

Signerad N. Kreuger och daterad 1916. Duk 113 x 158 cm.

Liljevalchs Konsthall, Stockholm, "Christian Eriksson och Nils Kreuger", 7-25 mars 1928, kat nr 304.

Kjell Boström, "Nils Kreuger", 1948, upptagen i katalogen under år 1916 som nr 526, sid 281.