571
535044

Ivar Arosenius

(Sverige, 1878-1909)
Utropspris
200 000 - 300 000 SEK
17 700 - 26 600 EUR
18 700 - 28 100 USD
Klubbat pris
Ivar Arosenius
(Sverige, 1878-1909)

IVAR AROSENIUS, enligt uppgift utförd cirka 1890. Papper uppklistrat på pannå

"Tre sjåare vid Fattighusån, Göteborg". 66 x 115,5 cm.

Krackelyr, synlig montering av pappret, pappret något bubbligt. Två färgbortfall i nedre delen av målningen.

Proveniens

Tidigare i grosshandlare Albert Fagerströms samling, Göteborg.

"Konst i Svenska hem", vol. II, band 7, upptagen sid 363 under samling 577: "Grosshandlare Albert Fagerström, Bögatan 32, Göteborg".

Målningen utfördes av Arosenius som en s.k. "dekorativ målning" till en interiör och var ursprungligen pendang till Arosenius "dekorativa målning" av samma storlek/format: "På väg från picknick".