585
537733

Per Ekström

(Sverige, 1844-1935)
Utropspris
60 000 - 80 000 SEK
5 260 - 7 010 EUR
5 470 - 7 290 USD
Klubbat pris
46 000 SEK
Per Ekström
(Sverige, 1844-1935)

Vinterlandskap, skymning (Stockholms utkanter)

Signerad Ekström. Duk 48,5 x 88,5 cm.

Proveniens

Fil. dr. Emil Hultmarks samling, Stockholm.
Bukowski Auktioner, Stockholm, auktion 290, "Vårauktionen", 18-19 maj 1933, kat nr 15 (under titeln "Vinterlandskap", avbildad, Pl. 5).
Herr Arfvedsson (inköpt på ovanstående auktion).
Privat samling.

Ytterst få verk av Ekström utförda före hans vistelse i Frankrike från 1876 är kända. Denna målning, troligtvis utförd omkring 1870, kan stilistiskt jämföras med Ekströms kända målning ”Landskap efter solnedgång” från 1869 (Nationalmuseum), vilken han skänkte till August Strindberg (Göran Söderström, ”Strindbergs måleri”, 1972, ill. s. 43). I bägge målningarna är landskapet summariskt skildrat i breda penseldrag och detaljerna undertryckta till förmån för den stämningsmässiga och måleriska helhetssynen.

Ekström var centralgestalten i en artistkrets, som företrädesvis höll till i Stockholms utkanter, vid Liljans och Sickla. Andra konstnärer som ingick i denna krets var Ernst Josephson, Carl Fredrik Hill, Adolf Nordling, Victor Forssell, Carl Skånberg, Oscar Törnå och Carl Larsson. Det var under dessa år Ekström först träffade August Strindberg. I ”Röda Rummet” från 1879 har Strindberg gett en levande skildring av Ekström (i konstnären Selléns gestalt) och artistkretsen kring honom vid Liljans och Sickla.

Ekström kom att ge Strindberg de viktigaste grunderna för hans måleri. Det är välkänt att Strindberg 1871-72 tillsammans med Ekström brukade teckna träd på Djurgården (Göran Söderström, ”Strindberg och bildkonsten”, 1972, s. 40). Strindbergs första kända trädstudier är utförda på Kymmendö 1872-73. Flera år senare, 1880, sände Strindberg till Albert Bonnier några illustrationsutkast till den lilla skärgårdsberättelsen ”Solrök” vilka publicerades som xylografier i kalendern ”Svea” följande år. Göran Söderström har påpekat att Strindbergs förlagor emellertid utfördes redan 1872-73 (”Strindbergs måleri”, 1972, sid 61-62). En av dessa, ”Landskap med träd i siluett mot himmelen”, visar frapperande likhet med avbildningen av träden i den aktuella målningen.

Målningen är en tidig avbildning av flerfamiljshus (hyreshus) i Stockholms urbana utkanter (arbetarkvarter). Senare kända exempel återfinns i målningar utförda av Ivan Augéli, Karl Nordström och Eugène Jansson på 1890-talet och i början av 1900-talet.