Selected Modern Silver F764
Selected Fashion – A Private Collection F771
Arts of Asia – In the year of the Fire Horse F707
Selected Jewellery – Valentine’s F766
Kitchen Stories E1284
Modern Design, Timeless Weave E1292
A Token of Love E1285
Blomstrande Allmoge  E1281
607
523015

Johan Krouthén

(Sverige, 1858-1932)
Utropspris
50 000 - 60 000 SEK
4 850 - 5 810 EUR
5 540 - 6 650 USD
Klubbat pris
42 000 SEK
Johan Jinnerot
Johan Jinnerot
Specialist konst, ansvarig äldre måleri
+46 (0)739 400 801
Johan Krouthén
(Sverige, 1858-1932)

Höstlandskap med pickande hönor

Signerad Johan Krouthén och daterad 1911. Duk 72 x 102 cm.

Formgivare

Representerad på museerna i Norrköping och Göteborg.