661
535881

Prins Eugen

(Sverige, 1865-1947)
Utropspris
25 000 - 30 000 SEK
2 220 - 2 660 EUR
2 320 - 2 780 USD
Klubbat pris

Prins Eugen
(Sverige, 1865-1947)

PRINS EUGEN, etsning, 1891, signerad med blyerts samt dedikation 'Till Thorsten Laurin'.

Landskap i månsken. 11,8 x 8 cm, bladstorlek 23,5 x 18,5 cm.

Ljusa fläckar i marginalen.

Proveniens

Thorsten Laurins samling, Stockholm.

Jmf Karl Asplund, "Zorns graverade verk", no 58. Se även kat no 692, Bukowskis Klassiska Auktion 580.

A tergo med konstnärens påskrift "Utförd under Zorns ledning i Hasselbergs ateljé 189(1) samtidigt som Zorn gjorde mitt porträtt med etsningsplåten. E-n."