668
535798

Samling om nio etsade självporträtt av Svenska konstnärer.

Utropspris
12 000 - 15 000 SEK
1 050 - 1 310 EUR
1 100 - 1 370 USD
Klubbat pris

AXEL FRIDELL; "Självporträtt VII", torrnål (II état av II), 1927-28, signerad med blyerts. 19,9 x 14,8 cm. "Självporträtt med hatt, etsande", torrnål (II état av II), signerad med blyerts. 10 x 8,8 cm.
FOLKE GULLBY; "Självporträtt", etsning, 1941, signerad med blyerts, 7,3 x 6,8 cm.
AXEL HAMBORN; "Självporträtt", torrnål, 1922, signerad med blyerts. 9 x 7,3 cm.
TURE JÖRGENSEN; "Spegling (Självporträtt vid pianot)", etsning 1957, signerad med blyerts 111/310. 32,5 x 24,3 cm.
HARALD SALLBERG; "Etsaren (Självporträtt med cigarett)", torrnål, 1928, signerad med blyerts. 20 x 14,8 cm. "Självporträtt i hatt", torrnål, 1930, signerad med blyerts. 21,8 x 24,8 cm.
TORSTEN SCHONBERG; "Självporträtt (På isen med skridskoseglare)", etsning, 1912, signerad med blyerts. 29,6 x 24 cm.
ANDERS ZORN; "En gravör", etsning (IV état av IV), 1889. 11,8 x 8 cm.

Några blad med mindre defekter.

Haskel 263, 285 (Fridell). Gullby 47 (Gullby). Haskel 174, 192 (Sallberg). Asplund 32/Hjert&Hjert 25 (Zorn).

Medföljer: Avdrag från utrangerad plåt av Anders Zorn (Självporträtt 1897. Asplund 231/ Hjert&Hjert 149).