"De tørstige børn"
Signerad R. Tegner. Gjutarstämpel L. Rasmussen, Køpenhavn. Enligt plakett på basen daterad 1923. Brunpatinerad brons, höjd 25,5 cm och längd 31 cm.
Samma komposition i större storlek återfinns som staty utomhus i Rudolph Tegners Museum & Statuepark i Danmark.