744
529871

Okänd konstnär 1900-tal

Utropspris
8 000 - 10 000 SEK
701 - 876 EUR
729 - 912 USD
Klubbat pris
Okänd konstnär 1900-tal

OKÄND KONSTNÄR, skulptur, marmor, 1900-tal.

Sankta Cecilia. Höjd 8, längd 26 cm.

Slitage, nagg.

Tilläggslista

Denna liggande kvinnogestalt är en kopia efter Stefano Madernos (ca 1576-1636) skulptur föreställande Sankta Cecilia som finns i kyrkan Sankta Cecilia i Trastevere i Rom./ The lying female figure is a copy after Stefano Maderno's (1576-1636) sculpture of Santa Cecilia in the church Santa Cecilia in Trastevere in Rome.

Kopia efter Stefano Madernos (ca 1576-1636) skulptur föreställande Sankta Cecilia som finns i kyrkan Santa Cecilia i Trastevere i Rom.