Selected Modern Silver F764
Selected Fashion – A Private Collection F771
Arts of Asia – In the year of the Fire Horse F707
Selected Jewellery – Valentine’s F766
Kitchen Stories E1284
Modern Design, Timeless Weave E1292
A Token of Love E1285
Blomstrande Allmoge  E1281
747
529867

Joseph Chinard, efter

(Frankrike, 1756-1813)
Utropspris
50 000 - 75 000 SEK
4 850 - 7 270 EUR
5 540 - 8 320 USD
Klubbat pris
Joseph Chinard, efter
(Frankrike, 1756-1813)

JOSEPH CHINARD, efter, skulptur, marmor.

Byst föreställande "Madame Récamier". Höjd 61,5 cm.

Slitage, smärre repor, några nagg.

Den unga Juliette Récamier (1777-1849) var en fransk intellektuell, vida hyllad under sin tid för så väl sina intressanta litterära salonger som för sin skönhet.
Endast femton år gammal gifte hon sig med den trettio år äldre bankiren Jacques Récamier.
För sitt umgänge med den Napoleon-fientliga oppositionen blev hon landsförvisad och hamnade först i Rom och sedan Neapel. Hon återvände dock till Frankrike efter Napoleons fall.
Flera av konstnärerna i kretsen kring den unga skönheten målade hennes porträtt.