747
529867

Joseph Chinard, efter

(Frankrike, 1756-1813)
Utropspris
50 000 - 75 000 SEK
4 360 - 6 540 EUR
4 560 - 6 840 USD
Klubbat pris
Joseph Chinard, efter
(Frankrike, 1756-1813)

JOSEPH CHINARD, efter, skulptur, marmor.

Byst föreställande "Madame Récamier". Höjd 61,5 cm.

Slitage, smärre repor, några nagg.

Den unga Juliette Récamier (1777-1849) var en fransk intellektuell, vida hyllad under sin tid för så väl sina intressanta litterära salonger som för sin skönhet.
Endast femton år gammal gifte hon sig med den trettio år äldre bankiren Jacques Récamier.
För sitt umgänge med den Napoleon-fientliga oppositionen blev hon landsförvisad och hamnade först i Rom och sedan Neapel. Hon återvände dock till Frankrike efter Napoleons fall.
Flera av konstnärerna i kretsen kring den unga skönheten målade hennes porträtt.