759
537338

Axel Petersson Döderhultarn

(Sverige, 1868-1925)
Utropspris
35 000 - 40 000 SEK
3 050 - 3 490 EUR
3 190 - 3 650 USD
Klubbat pris
44 000 SEK
Lisa Gartz
Lisa Gartz
Ansvarig specialist silver
+46 (0)709 17 99 93
Axel Petersson Döderhultarn
(Sverige, 1868-1925)

”Rokokokavaljer”

Signerad Axel Petersson. Höjd 26 cm.

Proveniens

Fru Anna Örnmark, Ingelstad, Växjö. Därefter i arv inom familjen.

Döderhultarmuseet, ”Ta i trä”, 1993, Oskarshamn.

Den eleganta kavaljeren föreställer Anna Örnmark (vän till konstnären) på maskerad vid förra sekelskiftet.
"Rokokokavaljer" är med största sannolikhet ett unikat.

Vi tackar Antikvarie Ola Lundin vid Oskarshamns kulturhus för uppgifter kring skulpturen.