Selected Modern Silver F764
Selected Fashion – A Private Collection F771
Arts of Asia – In the year of the Fire Horse F707
Selected Jewellery – Valentine’s F766
Kitchen Stories E1284
Modern Design, Timeless Weave E1292
A Token of Love E1285
Blomstrande Allmoge  E1281
761
500002

Axel Petersson Döderhultarn

(Sverige, 1868-1925)
Utropspris
60 000 - 80 000 SEK
5 810 - 7 750 EUR
6 650 - 8 870 USD
Klubbat pris
40 000 SEK
Lisa Gartz
Lisa Gartz
Ansvarig specialist silver
+46 (0)709 17 99 93
Axel Petersson Döderhultarn
(Sverige, 1868-1925)

"Begravning" (9)

Grupp bestående av åtta figurer samt en kista på lösa bockar. Samtliga figurer signerade Axel Petersson samt daterade 1914 och stämpelsignerade Axel Petersson, "Döderhultarn", Oskarshamn. Snidat och delvis bemålat trä. Höjd 15,5 - 27,5 cm.

Nationalmuseum, "Döderhultarn, Axel Petersson, 1868-1925", 1951, samma motiv utställt som katalog nr 46, sid. 14.
Lunds konsthall, "Döderhultarn", 1971-1972, samma motiv utställt som katalog nr 49-54, sid 18.

Hjalmar Svensson red., " Minnesalbum över Döderhultarn och hans konst", 1928. Motivet avbildat sid. 88-89.
Nationalmuseum, utställningskatalog "Döderhultarn, Axel Petersson, 1868-1925", 1951. Samma motiv utställt som katalog nr 46, sid. 14 samt delar ur gruppen avbildade på s. 17.
Albert Engström m.fl, "Döderhultarn", 1965. Motivet omnämnt s. 12 och avbildat sid. 13 och 14.