761
500002

Axel Petersson Döderhultarn

(Sverige, 1868-1925)
Utropspris
60 000 - 80 000 SEK
5 230 - 6 980 EUR
5 470 - 7 300 USD
Klubbat pris
40 000 SEK
Lisa Gartz
Lisa Gartz
Ansvarig specialist silver
+46 (0)709 17 99 93
Axel Petersson Döderhultarn
(Sverige, 1868-1925)

"Begravning" (9)

Grupp bestående av åtta figurer samt en kista på lösa bockar. Samtliga figurer signerade Axel Petersson samt daterade 1914 och stämpelsignerade Axel Petersson, "Döderhultarn", Oskarshamn. Snidat och delvis bemålat trä. Höjd 15,5 - 27,5 cm.

Nationalmuseum, "Döderhultarn, Axel Petersson, 1868-1925", 1951, samma motiv utställt som katalog nr 46, sid. 14.
Lunds konsthall, "Döderhultarn", 1971-1972, samma motiv utställt som katalog nr 49-54, sid 18.

Hjalmar Svensson red., " Minnesalbum över Döderhultarn och hans konst", 1928. Motivet avbildat sid. 88-89.
Nationalmuseum, utställningskatalog "Döderhultarn, Axel Petersson, 1868-1925", 1951. Samma motiv utställt som katalog nr 46, sid. 14 samt delar ur gruppen avbildade på s. 17.
Albert Engström m.fl, "Döderhultarn", 1965. Motivet omnämnt s. 12 och avbildat sid. 13 och 14.