Selected Modern Silver F764
Selected Fashion – A Private Collection F771
Arts of Asia – In the year of the Fire Horse F707
Selected Jewellery – Valentine’s F766
Kitchen Stories E1284
Modern Design, Timeless Weave E1292
A Token of Love E1285
Blomstrande Allmoge  E1281
763
538483

Carl Holsoe

(Danmark, 1863-1935)
Utropspris
80 000 - 100 000 SEK
7 750 - 9 690 EUR
8 870 - 11 100 USD
Klubbat pris
60 000 SEK
Carl Holsoe
(Danmark, 1863-1935)

Interiör

Signerad C Holsoe. Duk 47,5 x 42 cm.

Proveniens

Georg Kleis Kunsthandel, Vesterbrogade 58, Köpenhamn.
Hjalmar Kleis Kunsthandel, Östergade 4, Köpenhamn.
Privatsamling.
Därefter i arv.

Formgivare

Representerad på museer i Köpenhamn och München.