782
526271

David Klöcker Ehrenstrahl

(Tyskland/Sverige, 1629-1698)
Utropspris
125 000 - 150 000 SEK
11 100 - 13 300 EUR
11 700 - 14 000 USD
Klubbat pris
140 000 SEK
Lisa Gartz
Lisa Gartz
Ansvarig specialist silver
+46 (0)709 17 99 93
David Klöcker Ehrenstrahl
(Tyskland/Sverige, 1629-1698)

"Carolus. XII. Rex Suecia." (1682-1718)

Signerad D. Klöcker Ehrenstrahl fecit Ao 1697 a tergo. Kantförstärkt duk, oval 83 x 68 cm.

Proveniens

Bukowski Auktioner, 27 - 30 maj 2008, kat nr 366.

"Året före sin död 1698 förmådde Ehrenstrahl ännu en sista gång visa lejonklon i ett helt nytt porträtt av sin unge konung. Konstnärens breda pensel har här sammanfattat den bästa målning vi ha av den unge konungen i hans första regeringsår, då han deltog i hovets baler och maskerader med samma suveräna överdåd varmed han vid Tessins sida forcerade fram det stora slottsbygget eller satte sin fars gamla rådsherrar ur spelet. Porträttet finnes i olika kostymering: än med den hermelinsfordrade guldtygsmanteln nonchalant slängd över axeln, än med blänkande svart stålkyrass och broderad kyllerärm eller helt harnesk. Genomgående är gestaltens vridning snett från åskådaren och huvudets stolta kast med ögonen riktade tillbaka ut mot åskådaren. Med handen knuten mot höften pressar han den högra armbågen framåt. Ställningsmotivet återfinnes bland Karl XI:s porträtt." Endast ett mycket fåtal av denna porträttyp är kända, varav ett finns i samlingarna på Gripsholm samt ett i Nationalmusei ägo. Ur Svenska kungliga porträtt i svenska porträttarkivets samlingar del I, sid 351.