786
486973

Ulrica Fredrica Pasch

(Sverige, 1735-1796)
Utropspris
60 000 - 80 000 SEK
5 300 - 7 060 EUR
5 530 - 7 370 USD
Klubbat pris
Lisa Gartz
Lisa Gartz
Ansvarig specialist silver
+46 (0)709 17 99 93
Ulrica Fredrica Pasch
(Sverige, 1735-1796)

"Kronprins Gustaf III" (1746-1792)

Signerad Ulrika Fredrika Pasch pinxit a tergo. Påskrivet G. III 1756. Pannå 21,5 x 16 cm. Samtida förgylld och bronserad ram i svensk rokoko.

Livrustkammaren, Stockholm, "Modelejon", 27 sep 2002 - 9 juni 2003, kat nr 227.

Familjen Pasch spelade en betydande roll för den svenska 1700-talskonsten. Ulrica Fredrica Pasch (1735-1796) var dotter till Lorens den äldre, brorsdotter till Johan och syster till Lorens den yngre. Hon utbildades till målare i faderns verkstad, där hon började arbeta redan som mycket ung, och arbetade efter dennes död år 1766 främst med enklare porträttuppdrag och kopieringar. Då brodern Lorens under 1770-talet återkommit till Sverige från sin utbildningsresa och antagit Ulrica som sin elev, kom hennes måleri att utvecklas för att snart vinna sådan uppskattning att hon år 1773 invaldes som ledamot i Målarakademien i Stockholm (nuvarande Konstakademien), där Carl Fredrik Adelcrantz vid denna tid var ordförande. Det kan noteras att Peter Adolf Hall, som sedan 1760-talet stod under Adelcrantz beskydd, vid samma tillfälle som Ulrica Pasch valdes in i Akademien, liksom Alexander Roslin. Pasch var den första kvinnan att väljas in vid denna institution i Sverige. Härefter var hon enligt broderns självbiografi ständigt sysselsatt med att "måla flera herrskapers samt Stånds och Borgerliga Personers Portraiter". Ulrica Paschs produktion var således stor och omfattade beställningar från alla de fyra stånden. En stor del av hennes, liksom faderns och broderns, uppdragsgivare fanns dessutom i Finland som vid denna tid var svenskt. Ulrica Pasch var också en mycket efterfrågad barnporträttör. Som kvinnlig konstnär var Pasch måhända ensam i den svenska akademikretsen, men saknade för den skull inte kvinnliga kolleger utomlands. I England var Angelica Kauffman (1741-1807) och Mary Moser (1744-1819) founding members vid den år 1768 grundade Royal Academy of Arts i London och i Paris rönte akademiledamöterna Elisabeth Vigée-Lebrun (1755-1842) och Rosalba Carriera (1674-1757) stora kommersiella framgångar som konstnärer. Den sistnämnda, som var en mycket framstående pastellmålare, kom också att få stor betydelse för Gustaf Lundbergs måleri. Sannolikt var det delvis efter denna utländska förebild som Pasch valdes in vid Akademien i Stockholm.

Formgivare

Ulrica Fredrika Pasch var en svensk bildkonstnär. Till en början studerade hon och brodern Lorens Pasch d.y för fadern Lorens Pasch d.ä. Kvinnor fick inte studera måleri på akademien under denna tid då det innefattade studier av nakenmodell. Pasch är främst känd som porträttmålare i vilken genre hon under tio års tid försörjde sin fader och syster medan brodern studerade utomlands. Pasch var en av de första kvinnorna som valdes till ledamot i Konstakademien 1773. Pasch hade en framgångsrik karriär och målade ofta porträtt av kungafamiljen och hovet. Hon ansökte dock upprepade gånger förgäves för en pension.
Representerad på Nationalmuseum i Stockholm och i svenska slotts- och herrgårdssamlingar.

 Dölj
 Visa mer

Contemporary Art & Design 654

7. Patricia Urquiola, soffa, "Tufty-Time", B&B Italia, Italien efter 2005.
Utropspris
60 000 - 80 000 SEK
Budhistorik
115 000

ditt bud
110 000

ditt bud
105 000

ditt bud
100 000

ditt bud
95 000

ditt bud
90 000

ditt bud
85 000

ditt bud
80 000

ditt bud
75 000

ditt bud
70 000

ditt bud
65 000

ditt bud
Aktuellt bud:
115 000 SEK