788
526288

David von Krafft

(Tyskland/Sverige, 1655-1724)
Utropspris
125 000 - 150 000 SEK
10 900 - 13 100 EUR
11 400 - 13 700 USD
Klubbat pris
80 000 SEK
Lisa Gartz
Lisa Gartz
Ansvarig specialist silver
+46 (0)709 17 99 93
David von Krafft
(Tyskland/Sverige, 1655-1724)

"Konung Karl XII" (1682-1718)

Duk, oval, 64,5 x 53,5 cm. Ram, parisarbete i Louis XVI, polerat guld och slagmetall på pastellage och ek, signerad T. Dumont.

Proveniens

Sannolikt i fransk kunglig ägo sedan 1700-talets första hälft
Hertig Louis Philippe d'Orléans, sedermera kung Louis Philippe I av Frankrike
Friherre Carl Åkerhielm af Margretelunds samling, Stockholm
Svensk-Franska Konstgalleriet, auktion nr 15, oktober 1933, nr 71
Jägmästare David Hultmarks samling, Saltsjöbaden
Därefter i privat samling.