793
498101

Johan Joachim Streng

(Sverige, 1707-1763)
Utropspris
15 000 - 18 000 SEK
1 310 - 1 570 EUR
1 370 - 1 640 USD
Klubbat pris
25 000 SEK
Johan Jinnerot
Johan Jinnerot
Specialist konst och äldre måleri
+46 (0)739 400 801
Johan Joachim Streng
(Sverige, 1707-1763)

"Carl Carleson" (1703-1761)

Signerad Joh: Joach: Streng pinx och daterad a 1742 a tergo. Duk 79,5 x 61. Förgylld och bronserad sengustaviansk ram.

Proveniens

Tidigare i samlingarna på Odensviholm, Småland.

Sixten Strömbom (red), "Index över svenska porträtt 1500-1850", 1935/43, band I, sid 146. (SPA 1922:1522)
"Slott och herresäten i Sverige" - Småland - Öland - Gotland, 1971, avbildad och omnämnd under Odensviholm, sid 350.

"Carl Carleson Stats Secreterare död 1761" a tergo.

Carl Carleson, född den 11 maj 1703 i Stockholm, död där den 22 mars 1761, var ämbetsman och författare.
Under pestens härjningar i Stockholm 1710 förlorade Carleson sina föräldrar och höll på att själv falla offer för farsoten.
Carleson blev vid 22 års ålder anställd som tjänsteman i kanslikollegium, där han 1746 blev sekreterare. 1747 befordrades han till lagman i Kalmar län. 1750 utbytte han denna lagsaga mot lagmansdömet i Södermanlands län. 1757 fick han ämbetet som statssekreterare för krigsärendena.
1755 blev han ledamot av Vetenskapsakademien. 1746 blev han adlad och antog, liksom brodern, namnet Carleson (han hette förut Carlsson).