797
505099

Christian M Broberg

(Sverige, 1759-1802)
Utropspris
25 000 - 30 000 SEK
2 210 - 2 650 EUR
2 300 - 2 760 USD
Klubbat pris
36 000 SEK
Lisa Gartz
Lisa Gartz
Ansvarig specialist silver
+46 (0)709 17 99 93
Christian M Broberg
(Sverige, 1759-1802)

"L'Amour asiatique" (Asiatisk kärlek)

Signerad Christ. Mart. Broberg och daterad Gothenbourg 1789 a tergo. Duk 89,5 x 64,5 cm. Samtida förgylld och bronserad ram.

Tilläggslista

Christian Broberg levde mellan 1759-1802./Christian Broberg lived between 1759-1802.

Svenskt Konstnärslexikon, 1952, band I, målningen omnämnd sid 245.

Föga är känt om Christian Broberg. Enligt källor var han bosatt i Uddevalla under 1700-talets slut. Han blev mästare vid Göteborgs målareämbete 1789 med auktionens målning "L'amour asiatique".