801
493401

Louis Belanger

(Frankrike/Sverige, 1756-1816)
Utropspris
400 000 - 600 000 SEK
34 900 - 52 300 EUR
36 500 - 54 700 USD
Klubbat pris
460 000 SEK
Lisa Gartz
Lisa Gartz
Ansvarig specialist silver
+46 (0)709 17 99 93
Louis Belanger

"Utsikt över staden från Djurgårdslandet"

Signerad Louis Belanger och daterad 1808. Uppfodrad duk 116 x 167 cm. Samtida förgylld och bronserad ram i empire.

Proveniens

Tidigare i samlingarna på Hasselbacken, Stockholm.

Liljevalchs Konsthall, Stockholm, "Stockholm i bild", maj - juni 1919, kat nr 273. ("Utsikt från Hasselbacken")

Gustaf Upmark m.fl, "Stockholmsbilder från fem århundraden 1523-1923", 1923, jfr snarlik målning av Belanger, bild 287, sid 241. (Tillhörande Stockholms Stadsmuseum)

Jfr med snarlik tavla av Belanger utförd 1810 och såld på Bukowskis vårauktion 1988, auktion nr 457, kat nr 385, färgbild sid 56.

Lyriskt romantiska landskap

Denna ovanliga vy över Stockholm är daterad 1808 och utsikten är ifrån Hasselbacken på Djurgården. Genom att placera sig ända ute på Djurgården har konstnären Louis Belanger lyckas få med lite sommargrönska och trädgrupper i förgrunden. Till vänster i bild ser man Söders höjder med distinka riktmärken som Katarina kyrkas kupoltak. Följer man horisonten kan man så småningom ana Maria Magdalena kyrkas torn och rakt nedanför i bilden, vid Södermalmstorg, syns det gamla Södra stadshuset vid Ryssgården (som huserar stadsmuseet idag).
I gamla stan anar man tornen av Tyska kyrkan och Storkyrkan och mellan dem Riddarholmskyrkans vackra medeltida spira medan den övriga bebyggelsen endast skildras överskådligt. Slutligen längst till höger syns Stockholms slott innan bilden tas över av grönskan av ett träd.
Längs Djurgårdens strand ligger den ännu idag välbevarade Djurgårdsstaden, decennierna tidigare besjungen av Bellman. Varvsarbetarnas och båtmännens hus vänder till mot Kastellholmen och Skeppsholmen, då ännu med det gamla kastellet och innan amiralitetshuset fått sitt nuvarande utseende under Karl Johans tid.
I förgrunden har Belanger placerat sällskap på picnic eller promenad.
Stockholm vid denna tid var ännu sparsamt bebyggt och det var nära till lantliga idyller med utsikter över öarna och vattnet.

Fransmannen Louis Belanger kom till Stockholm 1798. Han var då utbildad konstnär i sitt hemland och hade rest runt och varit verksam bland annat i Italien, Schweiz, England och Finland. När han kom till Sverige blev han här landskapsmålaren på modet och fick en mängd uppdrag och beställningar och valdes in som ledamot i Konstakademien. Han fick bl.a. i uppdrag att skapa ett stort planschverk, en reseskildring över Sverige, kallad ”Voyage pittoresque de la Suède”. Dessa vedutor skapade han samtidigt med andra utländska motiv därför innehåller även de svenska vyerna emellanåt en mer schematiskt utförd vegetation. Belangers målningar är typiska för den nya tidens ideal för vid 1800-talets början hade barockens representativa framställning där städernas, slottens och trädgårdarnas arkitektur stått i centrum ersatts med romantikens förkärlek för landskapet och den gärna vilda naturen i Rousseaus anda. För att uppnå det nya idealet började man nu porträttera stadsvyer utifrån det omgivande landskapet, vilket sedan blev det vanliga under hela århundradet.
Belanger blev utnämnd till ´förste hovmålare´, blev så småningom lärare och stannade livet ut i Sverige.

Auktionens två katalognummer är mycket representativa för Louis Belangers romantiska landskapsvedutor från sent 1700-tal och tidigt 1800-tal. Här har han fångat tidsandans förkärlek för naturens oemotståndliga skönhet.