803
523252

Adolf Ulrik Wertmüller

(Sverige, 1751-1811)
Utropspris
80 000 - 100 000 SEK
7 060 - 8 830 EUR
7 370 - 9 210 USD
Klubbat pris
90 000 SEK
Lisa Gartz
Lisa Gartz
Ansvarig specialist silver
+46 (0)709 17 99 93
Adolf Ulrik Wertmüller
(Sverige, 1751-1811)

"Comte Stanislas-Marie-Adelaide Clermont-Tonnerre" (1757-1792)

Signerad A. Wertmüller f. och daterad à Lyon 1781. Duk 62,5 x 49 cm. Samtida förgylld och bronserad ram.

Tilläggslista

På det här föremålet tillkommer införselmoms på det klubbade priset. För ytterligare detaljer vad god kontakta kundtjänst +46 8 661 42 73./ Import VAT will be charged on the hammer price on this lot. For further details please contact customer service +46 8 661 42 73.

Införselmoms

Proveniens

Tidigare i Carl Ulrik Palms samling, Stockholm, inköpt hos Adolphe Lion i Paris.
Fritzes Kungl Hovbokhandel, Stockholm, 1930.
Tidigare i Richard Hultmarks samling, Linköping, försåld genom Bukowski Auktioner, 26-27 feb 1936, kat nr 50, avb pl 12.
Tidigare i Emil Hultmarks samling, Stockholm.

Worcester Art Museum, okänt år.

Maj Sterner, 'Utställningar', artikel i (red. Albin Roosval) "Svenska hem i ord och bilder", 1930, omnämnd samt avbildad sid 21.
Gunnar W Lundberg, "Wertmüller - Peintre suédois de Marie-Antoinette - son séjour a Lyon", 1972, upptagen i katalogen, kat nr 38, sid 37, avbildad pl XIV.

Formgivare

Representerad på Nationalmuseum i Stockholm.